czwartek, 11 lutego 2010

Rozważania na koniec karnawału

"Pada śnieg, pada śnieg,
dzwonią dzwonki sań..."

Pani Zima dzisiaj rano była na tyle perfidna, że nie dość, iż posypała znów białym puchem, to do tego, przez cały dzień - jeszcze śniegiem w oczy zawiewała. W Kapsztadzie - położonym na zachodnim wybrzeżu RPA - pogoda dzisiaj jest wyborna: żadnych opadów, bezchmurne niebo, temperatura sięga 28 stopni Celsjusza, a zefirek smaga twarz z prędkością 25 kilometrów na godzinę.

W swojej kolekcji mam tylko jedną kartkę z Republiki Południowej Afryki, na której widnieje właśnie Kapsztad ze swoim portem i dominującą nad Przylądkiem Dobrej Nadziei Górą Stołową, widzianą z morza już z odległości 200 kilometrów. W roku 1998 utworzono na jej terenie park narodowy, którego widoki już przez samo wirtualne zwiedzanie robią wrażenie.


Kartkę wysłał mi Matthew, jednak nie z Kapsztadu ale z Johannesburga. Do Polski wędrowała przez prawie trzy tygodnie. Matthew jest miłośnikiem dzikich rave'ów. Za każdym razem kiedy czytam tych parę miłych słów od niego, zastanawiam się nad tym, jak to jest zaliczać balet w tak egzotycznym miejscu, gdy pingwiny hasają dookoła...

"...a przed nami i nad nami
wiruje tyle gwiazd."

środa, 10 lutego 2010

Zaślubiny z morzem

"Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania"

Tymi słowami, dokładnie 90 lat temu, generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. W Pucku z tej okazji dzisiaj odbywa się wielka feta, a tamtejsza poczta postanowiła podbijać znaczki okolicznościowym datownikiem.

Gdynia też ma co świętować. Już pięć miesięcy po zaślubinach, w czerwcu 1920 roku inż. Tadeusz Wenda wskazał Gdynię jako miejsce najdogodniejsze na budowę polskiego portu. Dokładnie w szóstą rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do morza, 10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie.


W swojej kolekcji mam dwa znaczki pocztowe z gdyńskim portem. Obydwa, projektu Stefana Małeckiego, zostały wydane przez w serii "Polskie morskie porty handlowe" w dniu 29 grudnia 1976 roku. Pierwszy z nich, o nominale 1,50 zł, przedstawia bazę kontenerową z żurawiem ładującym kontenery na pojemnikowiec. Na drugim, o tym samym nominale, widać pomnik "Ludzi Morza" na tle budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim i statku TSS Stefan Batory.

* * *


Swoją drogą, Ula przesyła pozdrowienia z Gdańska. Pisze, że Zaspę zasypało, a plaża w Brzeźnie, po której często spaceruje, świeci pustkami, co jej bardzo odpowiada. Mi też zawsze odpowiadał Gdańsk w lutym. Najmilej spacerowało mi się Długim Targiem, gdy jeszcze tonął w porannej mgle. Człowieka nie było prawie żadnego, za to w powietrzu, które nigdzie indziej w Polsce nie pachnie tak jak w Trójmieście, skrzeczących mew nad głową zawsze była cała chmara.

wtorek, 2 lutego 2010

Pierwsze plany na wakacje

Wczorajsza korespondencja: Agnieszka przesyła pozdrowienia z Jarosławia na karce pocztowej z ulicą Grodzką i kamienicą Orsettich na dalszym planie, pochodzącą z XVI wieku.


Jak plota głosi, jest ona jedną z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce. Jest tak niesamowita, iż Narodowy Bank Polski postanowił poświęcić jej jedną ze swych okolicznościowych dwuzłotowych monet.

Dzisiaj w murach owej kamienicy mieści się muzeum poświęcone historii miasta i regionu. Niestety nawet mój przyjaciel Google nie był w stanie pomóc znaleźć mi oficjalnej strony internetowej tej placówki*, ale podrzucił mi za to dość ciekawą informację: muzeum w swoich zbiorach posiada tajemniczy polifon. Do tego co roku w Jarosławiu w ostatnim pełnym tygodniu sierpnia odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej. Podobno w zeszłym roku było klawo. Dlaczego więc, jeśli na dniach uda mi się zdać egzamin z zakresu historii muzyki średniowiecznej, nie miałbym tam pojechać w ramach wakacji???

____
* Chyba najbardziej wyczerpująca informacja znajduje się na oficjalnych stronach Urzędu Miasta w Jarosławiu.