środa, 6 stycznia 2010

91 rocznica bitwy o Ławicę

W ramach popołudniowego powrotu do domu postanowiłem zahaczyć o sklep z wszelakiej maści suwenirami. Pani siedzi przy biurku, gra w pasjansa na komputerze, ja buszuję w pocztówkach. Nowy rok, nowa dostawa, ale szału jakoś nie ma. Nawet świeży sort dość pokaźnej serii widokówek z wolsztyńskimi parowozami średnio mnie ekscytuje. Chyba po prostu mam chandrę, albo sześć dni walki z nikotynowym głodem obniża mi humor. Biorę je wszystkie plus widok na budynek portu lotniczego na Ławicy w Poznaniu autorstwa Zygmunta Gajewskiego. Parowozy pewno wylądują w szufladzie, a pocztówka z poznańską Ławicą w Brazylii.


Szósty stycznia 1919 roku to dla tego miejsca dość ciekawa data. Drugi tydzień Powstania Wielkopolskiego, mija godzina szósta rano, porucznik Fischer - niemiecki dowódca lotniska, nie godzi się na kapitulację. Polacy otwierają ogień. Cztery precyzyjne strzały armatnie, dwadzieścia minut szturmu, Poznań zostaje całkowicie wyzwolony, lotnisko przechodzi w ręce powstańców, a wraz z nim w polskie ręce wpada największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża - kilkaset rozebranych aeroplanów w częściach i kilkadziesiąt niemal gotowych do lotu!!! Z owych maszyn powstają cztery eskadry, co daje początek polskiemu lotnictwu. Trzy dni później z tych maszyn zostanie zbombardowany Frankfurt nad Odrą, a gdy bolszewicy podejdą pod Warszawę, te maszyny będą jej bronić.

Dzień filatelisty w Polsce

Szósty stycznia, święto Epifanii, uroczystość Objawienia Pańskiego lub po prostu święto Trzech Króli, to chyba dobra data by założyć bloga. Zwłaszcza bloga, w którym mam zamiar opisywać wszystko to, co znajdę w swojej skrzynce pocztowej. I chyba nie ma lepszej daty na przeistoczenie owej idei w czyn niż właśnie dzień szóstego stycznia, i nie chodzi tu bynajmniej o przybycie Magów.

Właśnie tego dnia, tyle że roku 1893 w Krakowie powołany został do życia pierwszy polski "Klub Filatelistów", i z tej właśnie okazji w Polsce obchodzi się Dzień Filatelisty. Małe święto ku czci pionierów polskiej filatelistyki, którym jakimś cudem władze Galicji umożliwiły założenie polskiego stowarzyszenia.


Tak siedemnaście lat temu Poczta Polska uczciła setną rocznicę tego wydarzenia. Wydała znaczek projektu Janusza Wysockiego o nominale 1500 złotych w półtoramilionowym nakładzie. Plota głosi, że ów znaczek został okrzyknięty najbrzydszym znaczkiem wydanym w 1993 roku. Tak, czy owak funkcjonował w obiegu jeszcze przez następne trzy lata. Mój znaczek w tym czasie trafił pod stempel w Kościerzynie.